W malowniczej miejscowości na południu Polski, powstaje skansen przedstawiający zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Jak na razie znajduje się tam jedenaście budynków z przełomu XIX i XX wieku, kilka studni, z których czerpano wodę, wykopanych w ziemi piwniczek, a także charakterystycznych kapliczek dla tego rejonu. To kolejne miejsce na mapie naszego kraju, gdzie czas zatrzymał się około sto lat temu…
Dla tych wszystkich, którzy chcą jeszcze odwiedzić Żywiecki Park Etnograficzny w tym roku mam kilka informacji. Skansen w weekendy jest czynny tylko do końca września. Aktualnie w poniedziałek od 11.00-15.00 wstęp jest bezpłatny, ale niestety nie ma możliwości zwiedzania budynków w środku. Za to od wtorku do piątku w godzinach od 9.00-16.00, a także w sobotę i niedzielę od 10.00-18.00 muzeum jest czynne dla wszystkich. Bilet kosztuje czternaście złotych, ulgowy za to dziesięć.
Czy warto? Uważam, że tak i choć jest najmłodszym tego typu obiektem w Polsce, niezbyt dużym, bo zajmującym obszar tylko sześciu hektarów, a całe zwiedzanie zajmie Wam godzinkę, to ma w sobie coś wyjątkowego, coś co przyciąga turystów nawet w ciągu dnia. Teraz bez wątpienia jest tam spokojniej. Wybierz się na spacer po malowniczej wiosce, zaglądnij do każdego budynku, posłuchaj radia w kuchni, odgłosów z karczmy, zobacz jak jeszcze całkiem niedawno żyli nasi przodkowie, a może ciekawi Cię jak wyglądał ich dom, pokój czy ogródek? Kaflowe piecie, drewniane łóżka, obrazy świętych zawieszone na ścianach, wiklinowe kosze, gliniane garnki – w takim świecie funkcjonowali nasi dziadkowie, w takim świecie dorastali nasi rodzice. Niesamowite jak w ciągu ostatnich lat wszystko się zmieniło! Kiedyś w jednej kuchni i izbie mieszkało nawet dziesięć osób. Dzisiaj każdy ma swój pokój, a nawet czasem łazienkę.
ZAPRASZAM NA MAŁĄ WYCIECZKĘ DO PRZESZŁOŚCI…
Szkoła z Rychwałdu – w tym miejscu znajduje się kasa i sklep z pamiątkami
Spichlerzyk z Suchej Beskidzkiej (2 połowa XIX wieku)
Kuźnia ze Ślemienia (przełom XIX i XX wieku)
Chałupa z Łękawicy (1911 rok)
Chałupa z Kukowa (przełom XIX i XX wieku)
Chałupa z Korbielowa (1887 rok)
Zagroda z Rychwałdu (1895 rok)
Oprócz tego na miejscu czeka na Was jeszcze: Chałupa z Międzybrodzia Bielskiego (lata 20-te XX wieku), Tartak o napędzie wodnym ze Złatnej (rekonstrukcja), Chałupa ze Świnnej, Willa ze Skawy znajdująca sie po drugiej stronie ulicy (1910-1939), liczne kapliczki, przydomowe ogródki – tutaj przeniesiesz się w czasie, tutaj zobaczysz jak żyli nasi przodkowie, tutaj przeżyjesz niesamowitą przygodę!
Co myślisz o tym wpisie?