Jak przygotować się do podróży?

Niestety dla wielu z nas urlop nie kojarzy się nie tylko z upragnionym odpoczynkiem, poznawaniem nowych kultur, czy próbowaniem nowych potraw. Niejeden z nas odczuwa własnie wtedy ogromny stres. Przygotowałam więc dla Was listę najważniejszych punktów, które warto przeczytać zanim wybierzecie się na wakacje i to nie tylko te zimowe. Jak przygotowac się do podróży?  Wszystko zależy do tego, gdzie się wybierasz, na jak długo, z kim i czy masz jakiegoś zwierzaczka w domu. Zapraszam na dzisiejszy wspis!

PASZPORT – nie wszystkie kraje akceptują dowód osobisty, a nawet paszport tymczasowy, więc przed wylotem dokładnie sprawdź jaki dokument tożsamości oraz jaka jego data ważności jest wymagana, zanim kupisz coś „last minute”

WIZA – niektóre kraje wymagają od nas tego dokumentu

TWÓJ CZWORONOŻNY PRZYJACIEL – czy możesz zabrać go ze sobą? a jeśli nie, proszę poszukaj dla niego nowego domku na czas Twojej nieobecności (mama, brat, koleżanka z pracy?)

DOM – popłać wszystkie rachunki, sprawdź, czy wszystko co nie potrzebne masz wyłączone, a jeśli wyjeżdżasz na dłużej poproś kogoś bliskiego, aby zaglądnął, gdy Ciebie nie będzie, otworzył listy, podlał kwiatki, sprawdził, czy nie dzieje się nic niepokojącego

CZYM PODRÓŻUJESZ? – no właśnie: samochód, pociąg, autobus czy samolot? Jeżeli samochód, to koniecznie oddaj go przed dłuższą wyprawą do mechanika na przegląd, wykup ubezpieczenie międzynarodowe, jeśli takiego nie posiadasz, sprawdź, jak podróżować w danym kraju (co musisz mieć ze sobą i czy nie będziesz przejeżdżała przez płatne odcinki, które powinnaś opłacić wcześniej)

PIENIĄDZE – sprawdź jaka waluta obowiązuje i koniecznie udaj się do kantoru

BUDŻET – warto go sporządzić wcześniej i mniej więcej wiedzieć na ile można sobie pozwolić (płatnych atrakcji podczas wakacji jest zawsze od groma)

APTECZKA – nawet mała zawsze się przyda

WALIZKA – sprawdź pogodę, przygotuj gotowe zestawy ubrań

KOSMETYCZKA – weź tylko to co potrzebujesz, jeśli możesz przelej szampony lub odżywki do mniejszych opakowań (jeśli masz tylko bagaż podręczny w samolocie, są limity – sprawdź co możesz zabrać na pokład), nie zapomnij o kremie z filtrem i pamiętaj: niektóre hotele mają suszarki do włosów 🙂

SZCZEPINIA – tak, one też są czasem wymagane

INFORMACJAInternet to kopalnia wiedzy: poczytaj opinie, zajrzyj na rządową stronę, zaplanuj co będziesz robić, czy wiesz, jak się zachować w razie zgubienia dokumentów?

Z KIM PODRÓŻUJESZ? – czy wiesz, że jeśli wcześniej skontaktujesz się z hotelem, to może on zorganizować bezpłatnie łóżeczko turystyczne dla Twojego dziecka? Zazwyczaj mają ich kilka na stanie, ale jeśli nie poinformujesz recepcji chociażby kilka dni przed, może się okazać, że niestety wszystkie będą już zajęte, gdy Ty pojawisz się na miejscu. Skąd to wiem? Oglądałam kiedyś reportaż telewizyjny, w którym manager hotelowy poruszył między innymi tę kwestię.

UBEZPIECZENIE – czy masz ubezpieczenie, które działa również poza Polską? Warto zapytać o to biuro podróży, a jeśli sama organizujesz wyjazd, to niestety spoczywa to na Twoich barkach.

PRZEWODNIK – kup jakiś fajny przewodnik, przygotuj na wyjazd całą rodzinę, poczytajcie ciekawostki, a może nauczycie się prostych rozmówek?

Co myślisz o tym wpisie?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy.