Góra Żar w zimowej odsłonie

Tutaj zimą pojeździsz na nartach i snowboardzie, coś przekąsisz i ogrzejesz się w restauracji znajdującej się na samym szczycie, a gdy nie jesteś miłośnikiem zimowego szaleństwa, koniecznie wjedź kolejką na górę i rozkoszuj się niesamowitymi widokami z kubkiem gorącej czekolady.

Góra Żar 761m.n.p.m. znajduje się w Beskidzie Małym i choć nie należy do najwyższych szczytów, budzi ogromne zainteresowanie wśród turystów praktycznie o każdej porze roku. Musisz jednak pamiętać, że trasy narciarskie nie działają cały czas, warto więc sprawdzić wcześniej informacje na ten temat, aby później nie rozczarować się po przyjeździe. Czasem, gdy spadnie pierwszy śnieg, sezon rozpoczyna się już w grudniu, ale w styczniu mogą pojawić się przestoje, gdy termometr wskazuje plusowe temperatury. Trochę dziwnie mi się to pisze, bo przecież jeszcze całkiem niedawno już od połowy listopada mieliśmy zimę, a teraz w niższych partiach gór, pierwszy śnieg spada dopiero w połowie stycznia. Mimo wszystko, zdarzyć może się wszystko 🙂

parka:    Peacocks

Co powinieneś wiedzieć o Górze Żar?

 • Na szczycie znajduje się górny zbiornik należący do elektrowni wodnej – dolny to Jezioro Żywieckie.
 • Ze szczytu widać dwa jeziora znajdujące się dosłownie naprzeciwko siebie – z jednej strony Jezioro Żywieckie, a z drugiej Międzybrodzkie.
 • Jezioro Żywieckie to sztuczny zbiornik, a więc jak sama nazwa wskazuje, nie powstało w sposób naturalny – kiedyś na jego terenie mieszkali ludzie, w tym mój pradziadek.
  Buy Lasix without Prescription
 • Latem również działa kolejka linowa.
 • Z Góry Żar startują paralotnie – jest to jedna z głównych atrakcji turystycznej (wszystko odbywa się oczywiście pod nadzorem instruktora od początku do końca).
 • Oprócz szlaków turystycznych , znajdują się również trasy dla kolarzy górskich.
  buy doxycycline online
 • Na samym dole, tam, gdzie rozpoczyna swoją drogę kolejka linowa, poza sezonem zimowym, działa plac zabaw dla dzieci.

Czy jest, gdzie zaparkować?

Tak, jeden z parkingów znajduje się naprzeciwko dolnej stacji kolejki linowej.

Czy kolejką na górę, można transportować rowery?

Tak, jest nawet przeznaczony na to oddzielny przedział.

Czy z wózkiem dostaniesz się na szczyt?

Tak, oczywiście kolejką bądź drogą asfaltową.

Co myślisz o tym wpisie?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy.