„4 filary zdrowego życia” dr Rangana Chatterjee

Jestem przekonana, że każdy z nas chciałby żyć długo, a przy tym także cieszyć się cały czas dobrym zdrowiem. Czy jednak jest to możliwe w dzisiejszym świecie? Kiedy zadałam sobie to pytanie, bardzo szybko doszłam do wniosku, że dosłownie nie znam osoby po pięćdziesiątym roku życia z mojego najbliższego otoczenia, która nie zmagałaby się teraz z jakąkolwiek chorobą. Mam nawet takie wrażenie, że tylko niektórym znanym osobistością to się udaje. W czym więc tkwi sekret?

Książka dr Rangana Chatterjee „4 filary zdrowego życia – jak zmienić codzienne nawyki, by dłużej żyć i cieszyć się zdrowiem” jest świetną lekturą dla każdego z nas. Nie ważne, ile masz lat, dwadzieścia, osiemnaście, sześćdziesiąt czy trzydzieści. Tutaj każdy z nas znajdzie wiedzę o tym jak zapobiec, a nawet jak wyleczyć się bez żadnych środków farmakologicznych z chorób cywilizacyjnych, z którymi zmaga się niestety coraz więcej z nas i choć może się to wydawać niemożliwe, to jednak tak, dr Chatterjee pomógł już wielu swoim pacjentom: „Pamiętaj, że Twoje zdrowie w dziewięćdziesięciu procentach zdeterminowane jest przez środowisko, w którym żyjesz – geny to jedyne dziesięć procent. (…) Wykorzystaj tę książkę, by w pełni spożytkować dziewięćdziesiąt procent, na które masz wpływ.”

Chcesz zatrzymać u siebie lub Twoich bliskich postępujące objawy cukrzycy typu drugiego? Leczysz się na przewlekłe choroby skóry i nic Ci nie pomaga? Chorujesz na depresję? Męczą Cię migreny, stany lękowe, przewlekłe zmęczenie, ból pleców lub bezsenność? Ta pozycja bez wątpienia jest dla Ciebie! Gdybym powiedziała, że nigdy wcześniej nie interesowałam się zdrowym stylem życia, z pewnością byłoby to kłamstwo, bo miałam już jakąś wstępną wiedzę na ten temat za nim sięgnęłam po ten poradnik. Niemniej jednak, teraz po jego przeczytaniu mogę stwierdzić, że nie wiedziałam wielu podstawowych rzeczy. Czy wiesz, że trening siłowy jest lepszy od aerobiku? Czy wiesz, że trening na świeżym powietrzu jest lepszy od tego na siłowni? Czy wiesz, że dzięki treningom nie tylko tracimy na wadze, ale także poprawiamy układ hormonalny lub zmniejszamy poziom stresu i lęku?

Podczas czytania wszystkich książek, które Wam recenzuję, zawsze zaznaczam w nich najciekawsze (oczywiście według mnie) ich fragmenty. Wiecie, ile było ich tym razem? Uprzedzam, że najwięcej ze wszystkich do tej pory – praktycznie każda strona! Już sam wstęp sobie podkreśliłam! Posłuchajcie tylko: „ (…) tymczasem przekonałem się, że tak depresja jak i wiele innych chorób może być skutkiem niewłaściwej diety, wysokiego poziomu stresu, braku aktywności fizycznej lub – co najbardziej prawdopodobne – kombinacji tych trzech czynników. Podobnie z egzemą: podręcznik powie nam, że trzeba przepisać krem sterydowy, by wyleczyć stan zapalny, ale problemy skórne, to tylko zewnętrzny objaw.” – i mówi Wam to lekarz z dwudziestoletnim stażem pracy. Kiedy tak czytałam tę książkę, to z każdym kolejnym rozdziałem żałowałam, że nie mieszkam w Oldham, a doktor Range Chatterjee nie jest moim GP (to taki u nas w Polsce odpowiednik lekarza pierwszego kontaktu). Jakże musiało być wielkie zdziwienie, kiedy to pacjenci zamiast kolejnych pigułek na sen, mocniejszych lekarstw, czy też antydepresantów otrzymywali receptę: odłóż smartfona lub laptopa dwie godziny przed snem lub codziennie wybierz się na piętnastominutowy spacer, a jakże musiało być jeszcze większe zdziwienie, gdy te porady działały!

Doktor Chatterjee w swojej książce wyróżnił cztery filary zdrowego życia: relaks, dieta, ruch i sen. Lekarz opisuje je wszystkie dokładnie, przytacza przykłady swoich pacjentów, dzieli się poradami, a także opiera swoją analizę na badaniach naukowych. Niesamowita pozycja, która sprawdzi się dla każdego, nawet dla Panów, bo w końcu dr Rangan jest mężczyzną!

Po tej lekturze dochodzę do wniosku, że nasz organizm, to jedno wielkie laboratorium chemiczne. Już wiem, dlaczego najlepiej ćwiczy mi się późnym popołudniem, co to takiego jest ten kortyzol, o którym wcześniej nie miałam zielonego pojęcia, a jakże on jest ważny w naszym codziennym funkcjonowaniu i najważniejsza sprawa: dlaczego jemy więcej podczas oglądania telewizji. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań, poznasz techniki wyciszające Twój organizm, symptomy przetrenowania – nie każdy rodzaj ruchu jest przeznaczony dla każdego z nas, objawy mogące wskazywać na uzależnienie od cukru, sposoby na ssanie w dołku, a także piętnaście wskazówek jak poprawić jakość snu. Myślisz, że to już wszystko? Absolutnie nie! Poradnik dr Rangana Chatterjee, to skarbnica wiedzy, którą serdecznie polecam każdemu z Was! Kup, przeczytaj i podaj dalej: mamie, koleżance, szwagierce, a nawet swojemu mężowi – to jedna z tych pozycji, która po przeczytaniu na pewno nie powinna wylądować w zakurzonym kącie biblioteczki!

Co myślisz o tym wpisie?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy.